Idealny gabinet

Idealny gabinet
Gabinet psychoterapeuty, psychologa, pedagoga, psychiatry to miejsca wyjątkowe. Muszą one zapewniać maksymalny komfort pacjenta i jednocześnie ułatwiać pracę terapeucie.

Badania naukowe

Zanim zaaranżujemy gabinet dobrze jest przyjrzeć się badaniom Jacka Nasara z Uniwersytetu Stanowego Ohio. Udało mu się ustalić, że pacjenci opierają swoje zdanie o skuteczności i kwalifikacjach terapeuty na podstawie tego jak wygląda ich gabinet. Jednocześnie w ramach badania otrzymano bardzo konkretne dane na temat tego czego oczekują pacjenci w zakresie wyglądu gabinetu.
Zdaniem badaczy największe zaufanie i zainteresowanie wzbudzały gabinety uporządkowane, jasne, bardzo spersonalizowane. Mile widziane są dyplomy na ścianach, zdjęcia i inne osobiste akcenty. Dobrze widziane są też pomieszczenia wyposażone w dużą ilość miękkich elementów. To oznacza, że warto brać pod uwagę meble tapicerowane, lampy z ciepłym światłem, deski podłogowe warszawa przykryte przyjemnym dla oka dywanem. Takie gabinety uznano za przyjemne i zapraszające.

W eksperymencie badani byli zdania, że ładne, uporządkowane, przyjemnie urządzone gabinety należą do osób profesjonalnych, przyjaznych, dobrze zorganizowanych i doświadczonych. Z kolei gabinety, które nie spełniały tych kryteriów uznano za gabinety osób o niższych kwalifikacjach.

Aranżacja biura

Znając wyniki powyższego badania, wydaje się jasne, że urządzając gabinet należy postawić na ciepłe i jasne kolory, miękkie meble o opływowych kształtach, na zamykane szafki i szuflady, które pozwolą zachować nienaganny porządek. Nie trzeba też się bać osobistych drobiazgów. Taki specjalista wyda się dzięki nim bardziej „ludzki”, przyjazny, a o to właśnie chodzi „lekarzom dusz”.
Wskazówki te mogą być cenne nie tylko dla terapeutów, ale też dla lekarzy, masażystów i fizjoterapeutów, prawników i innych przedstawicieli zawodów, w których kontakt z pacjentem/klientem jest niezwykle ważny. Być może właśnie odpowiednie urządzenie gabinetu lub biura może być kluczem do sukcesu.